2014. január 23., csütörtök

Mit tehetünk a magas triglicerid ellen?!

Mit tehetünk a magas triglicerid ellen, mielőtt "begyógyszereznének" minket?
Több hét Internetes kutakodásának eredményét szeretném most itt megosztani másokkal, hogy megkönnyítsen számukra a gyógymód megtalálást. Nekem sikerült, talán másoknak is bejön a dolog!

A lényeget majd el felejtem (mielőtt belekezdenék az irományba, szeretnék előre figyelmeztetni mindenkit): nem vagyok orvos, vagy gyógyszerész, egyszerűen csak magas (volt) a triglicerid szintem, mértek már 18-at is, bár az átlagom, már ha nem teszek ellene semmit, akkor 8 körül mozogna. Szóval erről a szintről sikerült lehúznom 2-ig, most itt tartok, amit ha nem is tudok lejjebb vinni, arra már elég jó, hogy gyógyszert ne kelljen szednem. (A határ egyébként: 1,7) A határral is lehet vitatkozni, mert folyamatosan csökkentik a szakavatott hozzáértők, hogy biztos lehessen rá felírni valami csodaszert, ami annyi melléktünetet okoz, hogy szerintem több kára van mint haszna.

A teendőket Internetről ollóztam össze, próbálok hivatkozni is menet közben a eredeti linkre, illetve a táblázat alatt rövidem megtalálható az adott oldalról kiollózott lényeg.

Ha gyorsan és röviden akarnám leírni a teendőket, hogy hogyan lehet gyógyszer nélkül lehúzni a trigliceridet, akkor röviden ennyit írnék: 
- minimális legyen a kalória, de főleg a szénhidrát bevitel, 
- sok sport, 
- a HDL (jó) koleszterint szint emelése.
- a máj "karbantartása" vagy védelme (sokszor rossz májfunkciókra vezethető vissza a magas érték)

Ebből a négy dologból fakadnak a módszerek és teendőink.

---------------------------------------------------------


Amit kerülj:
alkohol (bár a tömény alkoholokban nincs szénhidrát, mégis fogyasztásakor jelentősen emelkedik a triglicerid szint, lds. lejjebb a cikket) , csokoládé, cukor, méz, krisztalloidok (fruktóz, szaharóz, glukóz, invert cukor)  zsír, magas szénhidrát (különösen finomított szénhidrát) tartalmú élelmiszerek, tojás sárgája, magas cukor tartalmú gyümölcsök (banán, szőlő, füge, stb.), magas tejzsír tartalmú tejtermékek (pld.: tejszínhab, vaj, zsíros sajtok, magas zsírtartalmú tejek), továbbá kerüljük a túl sós kajákat, illetve az ételek erős sózását.
A zsíros húsokat. (A hal és a csirke minden hús közül nagyobb előnyt élvezzen)
Figyelem!!! Krisztalloid szénhidrát tilalom!!! (krisztalloid szh: fruktóz, szacharóz, invert cukor, glukóz)
NEM AJÁNLOTT: sütőtök, szárazbab, -borsó, -lencse, csicsóka!
NEM AJÁNLOTT: aszalt és cukrozott gyümölcsök
Amit jó ha eszel:


1. Amit mindenféleképpen vegyél fel az étlapra:

Fokhagyma, 

B5, B3 vitaminok (sajnos ezen vitaminok legtöbbször olyan élelmiszerekben találhatóak, amelyek magas szénhidrát tartalmúak, ezért lehet, hogy itt célszerűbb vitamin-gyógyszer formájában beszedni) B3 vitamin a legtöbb vitamin készítményben megtalálható, de a B5 már ritkán. Valószínűleg csak külön jutni hozzá. B5 vitamin hiánya ritkán alakul ki, mivel e legtöbb élelmiszerben megtalálható: 
(legtöbb: máj, hering, marha- és sertéshús, rizs, karfiol, narancs, dinnye, paradicsom, csípős paprika, szója, avokádó, hajdina, lencse) Elméletileg nem lehet túladagolni, úgyhogy 1 szem naponta biztos jól jöhet. Link
Omega-3 zsírsavak: Különösen sok van: sovány hidegvizi halak, a lazac, a makréla busa, hering, szardínia valamint az olajos magvakban (ezen belül is kifejezetten a diónak magas az omega-3-zsírsav-tartalma, bár a koleszterint az olajos magvak növelik!De ha biztosra akarsz menni heringet, esetleg tonhalat kell enni! Ennek a kettőnek az Omega-3 tartalma nagyságrendekkel nagyobb a többinél! Itt olajként és gyógyszerként is rendelhető. A Hidegen sajtolt lencsíra-olaj 52 %-ban Omega-3 zsírsavat (ALA) tartalmaz. Lsd. itt! De magas a kalória tartalma, így nem igazán lehet vele fogyózni. Ez biztos igaz lehet, mert a lenmag olaj minden más magolajnál több Omega-3-mat tartalmaz. (cikk itt) Az ehető zöldnövények közül a porcsinban található a legtöbb Omega3. A legújabb és legtöményebben: Omega-3 és antioxidáns: Chia mag! (originalchia.hu). Természetesen legegyszerűbb formája hozzájutni a halolaj kapszulákban
Omega-3 halakban, 100g-ban:
2040 mg hering
1380 mg tonhal
750 mg lazac (lazac olaj kapszula itt!)
260 mg angolna
200-20 a többi
Egy másik táblázatban azonban az első hat: lazac, az ajóka, a szardínia, hering, makréla és a pisztráng! (Ki tudja mi az igaz)
Fekete ribiszke
Shii-take (Lentinus edodes)gomba (katt ide!)
Tea  Veronikafűből
Olíva olaj (az étolaj helyett. Az étolajjal nincs gond, csak annyi hogy hizlal és semmit nem segít, nem csökkenti a triglicerid szintet)
Glükofitt kapszula. Keserűdinnye-kivonat por tartalmú étrendkiegészítő készítmény.
Kendermag kapszula: koleszterin és triglicerid csökkentő hatású. Link itt.


2...és ami rajta lehet az étlapon:

Gyümölcsök, főzelékfélék (liszt nélkül) és a teljes értékű cerealiák (gabonák)
A halat és a csirkét minden húsnál nagyobb előnyben részesítsd
Zöldség- és főzelékfélék, száraz hüvelyesek közül ajánlott: szója, szójakészítmények, kel-, fejes, vöröskáposzta, kínai kel, kelbimbó, karfiol, brokkoli, sárgrépa, petrezselyemgyökér, zeller, karalábé, fejes saláta, zöld- póré- vöröshagyma, padlizsán, patisszon, cukkini, spárga, sóska, paraj, tök, retek, uborka, zöldpaprika, paradicsom, burgonya, kukorica, zöldbab, zöldborsó, gombák.
Gyümölcsök, olajos magvak közül ajánlott: alma, birsalma, körte, citrom, narancs, grépfrút, mandarin, kivi, egres, eper, málna, szeder, ribizli, meggy, cseresznye, őszi-, kajszibarack, szilva, naspolya (csak heti 2-3 alkalommal, 1-2 dkg/alk.), dió, mogyoró, mandula, mák, tökmag, pisztácia. (Azért némelyikkel csak óvatosan, mert a magas szénhidrát tartalma miatt míg emitt segít, amott elvesz)
Fűszerek: Érdekes, hogy némely fűszernél is mutattak ki triglicerid csökkentő hatást! Pld: fahéj, szegfűszeg. Link itt... A fahéj akár 30%-al csökkentheti a trigi szintet! Link itt
Köles: Kölesben gazdag étrend segít fenntartani a megfelelő trigliceridszintet.
Szőlőmag olaj: Ide azért került be, mert növeli a HDL (jó) koleszterin szintet, egyébként koleszterin csökkentő hatása is van.
Ami növeli még:
A stressz. (A zaj által okozott stressznél vizsgálták)A dohányzás.
Az elhízás
Ami csökkenti még:
Sport.
Amire érdemes még odafigyelni.
- A nem ehetsz résznél fel van sorolva milyen élelmiszereket kell kerülni. De ezen élelmiszereket elhagyva is el lehet olyan étrendet képzelni, ami elhízáshoz vezethet, bár ennek valószínűsége a fenti élelmiszerek elhagyásával kicsi. Ennek ellenére oda kell figyelni, hogy ne hízzunk el, illetve ha már elvagyunk, akkor kalóriában is legyen szegény az étrendünk, ne csak szénhidrátban, bár a kettő erősen összefügg.
- Figyelem! Az úgynevezett gyümölcsnapok magas triglicerid szintnél ellenjavaltak 
(Ezt Béres Alexandránál olvastam, le is mentettem ide a lapra, hivatkozással együtt) Igazából nem tudom, hogy miért van így, de higgyük el neki.
És jó ha figyeled
...az étkek szénhidrát tartalmát. Itt megtalálsz egy listát.

  --------------------------

Mindent persze nem lehet a táblázatból betartani. Leírom én mit csináltam, ahhoz, hogy 8-18-as szintről 2-re húztam le az értéket.

- Kerültem a magas szénhidrát tartalmú élelmiszereket (a gyümölcsök közül is, pld. banán, szőlő, vagy aszalt gyümölcsök, stb.). Semmilyen kenyeret és édességet, cukrozott üdítőt nem fogyasztottam. Köretnek csak zöldség és gyümölcs, néha barnarizs, húsnak színhúsok, több hal mint eddig és lehetőleg olaj nélkül vagy oliva olajjal. (Grill, párolás, stb.)
- Rendszeresen sportoltam és futottam. (Bármit is sportolsz fel kell mellé venni valamilyen aero sportot, a futás a legegyszerűbb)
- És a következőket szedtem: halolaj kapszula (E-vitaminos), B vitamin komplex (többféle B vit., de lehetőleg legyen közte a B5 is!), chia mag, fél gerezd fokhagyma, zöldtea és veronikafű keverékéből készült tea,
- Abbahagytam a dohányzást
- Nem alkoholizáltam. Sört kerülni! Ha ittam csak vörös bort és keveset (1 dl). A rövid italokban bár nincs szénhidrát, ennek ellenére fogyasztásuk még is növeli a várzsír szintet hiszen a szervezet az alkoholból is elő tudja állítani a trigliceridet! (sőt talán abból a legkönnyebben)

Nálam ennyi elég volt.
Második lehetőség (az egyszerűbb út): az orvos ír fel gyógyszert. Mellékhatások sokasága közt azonban sokszor az impotencia is fel-fel tűnik én ez miatt választottam a nehezebb utat.
-------------------------------


Az alábbiakban megtalálod, hogy a fenti táblázat milyen ismeretanyag alapján állt össze.
Trigliceridek
Egy ritkábban emlegetett és kevésbé ismert szintén káros vérzsír. A zsírszövetben raktározódik, a vérben ideális esetben csak igen kis mennyiség kering. A káros LDL-koleszterinhez hasonlóan ez is nagy részben zsírból épül fel, csak kevés fehérjét tartalmaz. Ügyelni kell rá, hogy szintje ne lépje túl a megengedett mértéket, mert komoly keringési megbetegedéseket okozhat. Szomorú, de például csokoládéval bõségesen juttathatunk belõle a szervezetbe!
Manapság az történik a trigliceridszint felsõ határértékével, mint egykor az LDL-koleszterinével: egyre alacsonyabb szintet tartanak a kutatók elfogadhatónak, van, aki már az 1,7 mmol/liter értékre voksol. Nehéz elképzelni, hogy néha ez az érték akár 10 mmol/liter fölé is emelkedhet! 1 mmol/liter mennyiségû emelkedés pedig akár 40%-kal is megnövelheti az infarktus kialakulásának lehetõségét!
A trigliceridek


Van még egy fontos zsírfajta a vérben, ami szintén szerepet játszhat az ateroszklerózis kialakulásában: a triglicerid. A táplálékkal felvett zsírok legfőbb alkotórészei a trigliceridek, a test zsírszövetei is legnagyobbrészt ezekből állnak. Elégtelen utánpótlás esetén tartalék zsírként elraktározva a test legfontosabb energiaforrását jelentik. A trigliceridek egy része a táplálékkal felvett zsírokból származik, de az emberi szervezet más élelmiszerekből (pl. cukrok, illetve szénhidrátok) is tud zsírt előállítani. A zsírdús étkezés és a nagymennyiségű alkoholfogyasztás eredményeként is megemelkedhet a vérben a trigliceridszint. A trigliceridérték ismerete segít az orvosnak a test zsíranyagcsere állapotának a megítélésében.
- A triglicerid ugyanúgy képes lerakódni az erekben, mint a koleszterin - magyarázza a doktornő. - Nagyon rövid idő alatt a vérbe jut, amely zsírossá válik tőle. Főleg az állati eredetű telített zsírok - máj, velő, szalonna - emelik meg a koleszterin szintjét. A megnövekedett trigliceridértékért a szénhidrátok és az alkohol is felelősek.
A magas koleszterinszint alacsony HDL mellett veszélyt jelent a szív-érrendszer egészségére, a magas triglicerid ráadásul az akut hasnyálmirigy-gyulladás kockázatát is magában hordozza. A koleszterin lerakódhat a bőr alatt, és lapos, sárga plakkokat (xanthelazmákat) képez a szemhéj, a térd, a könyök bőre alatt.
Tudta?
* A triglicerid normál értéke 1,7-2 mmol/l, a koleszteriné 5,2 mmol/l, a HDL koleszteriné 1-1,2 mmol/l.
* Koleszterin csak az állati eredetű zsírokban található. A növényekben lévő zsírszerű anyagok nem tartalmaznak koleszterint.
A lipidek kóros szintje nem okoz panaszt, de a kockázatok miatt mindenképpen csökkenteni kell. Ezért fontos a szűrés.
- Elsőként diétás tanácsokkal látjuk el a betegeket. Magas koleszterin mellett az állati zsiradékok, emelkedett trigliceridértéknél a szénhidrátbevitelt is korlátozni kell - tanácsolja dr. Audikovszky Mária. - Amikor nem hoz lényeges változást, gyógyszeres kezelésre kerül sor. Jó hatású lehet a rendszeres mozgás, valamint a kis mennyiségben fogyasztott, egy-másfél deciliter, száraz vörösbor. A piros szőlő héjában található egy anyag, amely képes növelni a HDL koleszterin szintjét. Ezért kevesebb a szív-érrendszeri beteg Franciaországban.
Érdemes megjegyezni, hogy az érintettek nem feltétlenül elhízottak. Egyes családokban öröklötten magas, nyolc mmol/l feletti koleszterinszint fedezhető fel. Ezek a fiatal betegek jellemzően vékony alkatúak. Tipikus ez a betegcsoport abban az értelemben is, hogy esetükben a diéta önmagában nem elég, szükség van gyógyszeres kezelésre, hogy a korai fenyegető infarktust megelőzzük.
Magas trigliceridszint
Még viszonylag kis mennyiségű alkohol is kiválthatja a trigliceridek szintjének jelentős emelkedését. {Lábjegyzet:64 } A "triglicerid" szó egy szakkifejezés, ami a vérben lévő zsír fő tárolási és szállítási formájára vonatkozik. Egy VLDL-nek nevezett vérzsírhordozó (egy igen kis sűrűségű lipoprotein) mennyiségében bekövetkezett növekedés miatt a koleszterinértékek is megnövekedhetnek az alkoholfogyasztás hatására. A szívbetegség esélyét a trigliceridek szintjének emelkedése épp úgy növeli, mint a magas koleszterinszint. Ha a trigliceridszint nagyon magas, erőteljesen nő a hasnyálmirigy-gyulladás esélye is.
A fokhagymával megelőzhető az érelmeszesedés - mivel gátolja a magas koleszterin- és trigliceridszint kialakulását -, a trombózis kialakulása, és segít a magas vérnyomás-betegségben.
B5-vitamin: Kimutatták, hogy napi 600mg B5-vitamin 6-9 hónapon keresztül szedve 37,7%-kal csökkenti a triglicerideket. Javítja a stresszhez való alkalmazkodási képességet, hogy közben nem meríti ki a mellékvese-erőforrásait.
B3-vitamin (niacin) hiánya:
Emésztõrendszer zavarai; migrénes fejfájás; hasmenés, magas koleszterin- és trigliceridszint kialakulása; magas vérnyomás
A zsíranyagcserét a vér koleszterinszintjén kívül még egy paraméter jellemzi, mégpedig a vér trigliceridszintje. A triglicerid ugyancsak egy zsírfajta, amely a táplálékban található zsírban is benne van, de a szervezet cukorból és alkoholból maga is elő tudja állítani. A koleszterinhez hasonlóan a triglicerid is képes lerakódni az erekben, ily módon növelve az érelmeszesedés kockázatát.
Más azonban a helyzet a vér trigliceridszintjével, amelyet kimondottan jól lehet befolyásolni helyes táplálkozással. Miután triglicerid bőségesen található zsíros ételekben, valamint a szervezet cukorból és alkoholból részben trigliceridet termel, így zsírszegény táplálkozással, az alkohol fogyasztásának mellőzésével, valamint finomított szénhidrátokban bővelkedő élelmiszerek és magas cukortartalmú gyümölcsök fogyasztásának csökkentésével mérsékelhető a vér trigliceridszintje.
Kutatási eredmények támasztják alá, hogy az egyszeresen, illetve a többszörösen telítetlen zsírsavak kifejezetten előnyösen alakítják a vér zsírszintjét, ezek közül is elsősorban az omega-3-zsírsavak, amelyeknek kiváló forrásai a sovány hideg vízi halak, a lazac, a makréla vagy akár a hazánkban kedvező áron megvásárolható busa. Az olajos magvak, ezen belül is kifejezetten a dió magas omega-3-zsírsav-tartalma révén szintén csökkenti az LDL- és növeli a HDL-koleszterin mennyiségét a vérben. További csökkenés érhető el magas rosttartalmú élelmiszerek fogyasztásával, hiszen a vízoldékony rostok (zabliszt, zabpehely, magas pektintartalmú gyümölcsök) megkötik a koleszterin egy részét.
A fekete ribiszke fontos gyógynövény
A mai korszerű laboratóriumi analitikai módszerek kiderítették, hogy olyan életfontosságú hatóanyagokat tartalmaz, amelyeknek érfalvédő, érelmeszesedést gátló, vérnyomáscsökkentő hatása van. Rendszeres fogyasztásával csökkenthető a magas triglicerid- és koleszterinszint...
A zaj okozta stressz egyértelműen hat a hormonháztartásra. Emellett azokat a különböző vérértékeket is megváltoztatja, amelyek elsősorban az infarktus rizikóját növelik.
Kétezer 45–59 év közötti férfi megvizsgálását követően – ők olyan utcákban laktak, ahol a zaj szintje 65-70 decibeles volt – arra az eredményre jutottak, hogy vérük trigliceridértékei és plazmaviszkozitása is magas, tehát vérük „sűrűbbé” vált.
A makréla, hering, szardínia és lazac húsában azonban jelen vannak az érelmeszesedést okozó triglicerid szintjét csökkentő omega-3 zsírsavak is. Ezek gátolják a vérrögképződést, karbantartják a szívmûködést, erősítik az immunrendszert.
A szív- és érrendszeri betegségekhez és cukorbajhoz vezető, metabolikus (vagy X) szindrómának nevezett anyagcsere-betegséget általában öt jellemzővel - túlsúly, magas trigliceridszint, alacsony HDL, avagy "jó" koleszterinszint, magas vércukor és magas vérnyomás - szokták leírni
Miért károsak a magas GI-vel rendelkező szénhidrátok?
A probléma ott kezdődik, amikor a szénhidrát lebomlik és a vérbe glükóz áramlik. A glükóz felbukkanása a vérben arra készteti a hasnyálmirigyet, hogy inzulint bocsásson ki. Az inzulin az a hormon, amelyik a glükózt szállítja a sejtekbe. Ha a szénhidrát GI-je magas, nagy mennyiségű glükóz árasztja el a testet, válaszképpen rengeteg inzulin termelődik, s ez a hormonmennyiség idővel méginkább növeli a vércukorszintet. Megnő a diabétesz, az érbetegségek és a keringési problémák kialakulásának veszélye.
Egy nemrégiben közreadott brit vizsgálat kimutatta, hogy azok az emberek, akiknek az átlagosnál magasabb a vércukorszintje, kétszer olyan nagy valószínűséggel halnak meg szívbetegségben, mint az alacsony vércukorszinttel rendelkezők. A magas GI elhízást is okoz, mivel hirtelen energiához juttatja a szervezetet, melyet hamarosan nagymértékű energiacsökkenés és éhségérzet követ, s ilyenkor fordulhat elő, hogy megesszük a második Sport szeletet is.
A fentiek alapján úgy tűnhet, hogy a szénhidrátellenes tábornak van igaza. A glükóz rossz a szervezetnek, tehát fogyasszunk minél kevesebb szénhidrátot. Ugyanakkor a lassú, hosszú távú cukorkibocsátás nagyon is egészséges lehet. Sőt. Tudományos vizsgálatok kimutatták, hogy az állandó vércukorszint valójában védi az ereket és csökkenti az éhségérzetet.
Az emberek egy része ráadásul különösen érzékenyen reagál a magas GI-s szénhidrátokra. A népesség egyharmadánál az ilyen szénhidrátok hatása a szervezetre még károsabb, ők ugyanis ún. X-szindrómában szenvednek, mely a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, az elhízás és az érelmeszesedés talaján kialakult szív- és érrendszeri betegségek együttes előfordulását jelenti
Ezek az egyének érzéketlenek a saját szervezetük által termelt inzulintöbbletre, az inzulin nem tud hatékonyan működni, ezért a helytelen cukorfelhasználás miatt nagyobb az esélyük a kóros elhízásra, szívbetegségekre. Az ő esetükben a hirtelen megjelenő nagy mennyiségű inzulin nagyobb szénhidrátfelhalmozásra készteti a szervezetet, vagyis a szénhidrátokat testük zsírként fogja tárolni.
Élelmiszerek GLÜKÓZFELSZÍVÓDÁSI INDEXE pontokban megadva
Az 55 pontnál alacsonyabb ételek távoltartják az éhségérzetet. Ha magas GI-s (70 feletti) ételt fogyaszt, kombinálja alacsony indexűvel.
90 - 100 pont: malátacukor, burgonyapürépor, főtt burgonya, méz. gabonapehely, kukoricapehely. rizspehely, valamint minden cukros (üdítő-) ital
70 - 90 pont: fehér- és félbarna kenyér, zsemle, kifli, Abonett, ostya, kétszersült, sós sütemények, kekszek, édes müzli, pudingpor, tejberizs, fehérliszt, főtt tésztafélék (kivéve spagetti és makaróni) kalács, szőlő, szacharóz (az utóbbi csak fele részben tartalmaz glükózt, a másik fele "diétás" fruktóz)
50 - 70 pont: zabpehely, kukorica, főtt rizs, feketekenyér, banán, natúr (cukrozatlan) gyümölcslé.
30 - 50 pont: tej, joghurt, kefír, a legtöbb hazai gyümölcs, spagetti, makaróni, tejszínes fagylaltok
30 pont alatt: fruktóz, szorbit, lencse, bab, borsó, szójabab, dió, mogyoró, korpás műzli, színes főzelékek, saláták, cékla, retek, paprika, paradicsom
A fokhagyma.
1970-ben a vér lipidszintjét csökkentő hatásával végeztek kísérleteket - jó eredménnyel. 1993-ben 500 önként jelentkező magas koleszterinszintű betegen végzett 16 hetes kísérlet eredményeit közölték, eszerint a betegek fele napi 3 g friss fokhagymának megfelelő 600-900 mg fokhagymaport kapott koleszterinszegény diéta mellett, míg a betegek másik fele csak diétán élt. A 16 hét elteltével a fokhagymát evők koleszterinszintje 12%-kal csökkent, vérük trigliceridszintje 17%-kal.
Figyeld a chip-ek, margarinok, kekszek húsok cimkéit.
A tojás sárgájában 30-40 % zsírnemű anyag van, aminek a 2/3-a triglicerid!!!
Bizonyos gombafajták
A klinikai vizsgálatok sok esetben bizonyították egyes, a népi gyógyászatban már régen használt gombák gyógyhatását. Ezek közül a gombák közül talán a legfontosabb a shii-take (Lentinus edodes), amelyet már a Ming-dinasztia idejében, mint "életelixírt" tartottak számon a kínai orvosok. Újabban Észak-Amerikában és Európában is megkezdték termesztését
Ma már Magyarországon is foglalkoznak shii-take termesztéssel, elsősorban exportcélokra. Ennek a gombának a vérlipidszint-csökkentő hatását a hatvanas években fedezték fel japán kutatók. Bebizonyították, hogy az 5%-nyi shii-take gombával kiegészített étrend 24—45%-kal csökkenti a vér koleszterinszintjét, valamint a triglicerid- és foszfolipidszintet. Mivel a magas vérzsírszint egyike a jóléti államokban népbetegségnek számító érrendszeri megbetegedések legfontosabb rizikófaktorainak, a felfedezés óriási jelentőségű. A gomba koleszterinszint-csökkentő hatóanyaga, az eritadenin (más néven lentizin, vagy lentinacin) kémiailag 2(R),3(R)-dihidroxi-4-(9-adenil)-vajsav.
Hasonló hatású anyagokat tartalmaz sok más gomba is, pl. a késői laskagomba (Pleurotus ostreatus) a téli fülőke (Flammulina velutipes)
Triglicerid:
Ha az ön vérében a triglicerid szintje emelkedett, a probléma legtöbbször elég egyszerű: a jelenséget jórészt a súlyfölösleg okozza. A táplálék túl sok kalóriát tartalmaz, különösen cukor és egyéb szénhidrát formájában, vagy magas kalória tartalmú italokat (cukros üdítőitalok, szeszes italok, kivált sör) fogyaszt. A cél testtömegének az ideális szintre való csökkentése.
2. A triglicerid
Az elmúlt évtizedben, különösen a Framingham és a Stockholm Prospektiv Study jóvoltából és egy közel 60000-es beteganyagot felölelő metaanalyzis során bizonyítható volt, hogy a triglicerid még a HDL-koleszterintől is független rizikófaktora az ischaemiás szívbetegségnek. Minden 1,0 mmol/l-es trigliceridszint emelkedés az ISZB kockázatot 17 illetve 37 százalékkal növeli. A triglicerid önálló rizikó szerepét bizonyította a PROCAM Study. Ebben a legnagyobb kockázatú betegek azok a magas atherogen indexü betegek voltak, akiknek a trigliceridszintjük meghaladta a 2,3 mmol/l-t.
A szérum triglicerid normális felső határát 2,3 mmol/l-nek, 200 mgszázaléknak tekintjük. Ez a felső határ mostanában átértékelésre vár, hiszen kiderült, hogy az atherogen small, dense LDL molekulák felszaporodása szorosan összefügg a trigliceridszinttel és ez a felszaporodás már 1,7 mmol/l-es trigliceridszintnél megkezdődik.
A triglicerid rizikó szerepét növelik gyakori kapcsolatai egyéb rizikófaktorokkal, így ismert negatív korrelációja a HDL-koleszterinnel, s a kettőnek együtt gyakori kombinációja a metabolikus négyesfogat többi tagjával, az abdominalis típusú elhízással, a hypertoniával, a glukóz intoleranciával, egyáltalán a metabolikus szindrómával.
A trigliceridszint csökkentésében hazánkban a fibrátok az első választandó gyógyszerek, melyek közül a jó compliancét biztosító napi egyszeri adagolású bezafibrát (Bezalip retard), fenofibrát (Lipidil), s egy új harmadik generációs fibrát a ciprofibrát (Lipanor) kerültek előtérbe. Ugyanakkor egy másik fibrátnak, a gemfibrozilnak (Gevilon, Innogem), nagy intervenciós vizsgálatokban mutattak ki fontos, kedvező cardiovascularis hatását.
A hypertrigliceridaemia diétával sokkal jobban befolyásolható, mint a hypercholesterinaemiaha azonban endogén hypertrigliceridaemiáról vagy familiáris kombinált hyperlipidaemia részeként előforduló hypertrigliceridaemiáról van szó, akkor a gyógyszeres kezelés méginkább előtérbe kerül. A trigliceridszint a kiindulási értéktől függően igen drasztikusan csökkenthető, különösen az V. típusú hyperlipoproteinaemiában, ahol tizes nagyságrendü trigliceridszintek fordulhatnak elő.
A hypertrigliceridaemia adjuvans kezelésében az általában elhízott és csökkent glukóz toleranciás betegek között segítséget adhat a zsírfelszívódást gátló orlistát (Xenical) illetve az inzulin érzékenységet javító metformin (Merckformin) is. Amennyiben a hypertrigliceridaemia diabetessel kapcsolódik, akkor a hypertonia kezelésére az első választandó szerként a1 blokkoló doxazosin (Cardura) jöhet szóba, mely az inzulin érzékenységen kívül a lipid szinteket is javíthatja, bár nem helyettesítheti a lipidcsökkentő kezelést.
A hypertrigliceridaemiával kapcsolatban kevesebb olyan vizsgálat zajlott eddig, mely a trigliceridszint csökkentésével együttjáró ISZB kockázat, sőt az összmortalitás csökkenését bizonyította volna. Az előbbire gemfibrozillal, bezafibráttal, fenofibráttal vannak bizonyos kedvező adatok, és feltehetőleg csak idő kérdése - ismerve a fibrátok kedvező, a lipidcsökkentésen is túlmutató hatásmechanizmusát ľ, hogy az ilyen bizonyítékok is összegyüljenek.
Hasnyálmirigy
Magas HDL és triglicerid együtt okoz gondot és hasnyálmirigyzavarokra utal.
A tejzsír lipidösszetétele
A tejben a zsír apró, 3–4 μm átmérőjű gömböcskékben, az ún. zsírgolyócskákban található, amelyek belsejét trigliceridek, membránszerű külső rétegüket pedig foszfolipidek, koleszterin, A-vitamin, fehérjék és egyéb komponensek alkotják. A szarvasmarha tejzsírjának lipidösszetételéről általánosságban a következő mondható el: a tej lipidjeinek mintegy 96–98%-a triglicerid formában van jelen. A di- és a monogliceridek mennyisége (0,02–2,2%) ennél jóval kisebb. A tehéntejben mintegy 400 különböző zsírsav fordul elő, ezek elméletileg 64 millióféle triglicerid kombinációt hozhatnának létre. A tejzsírban 43 triglicerid fordul elő nagyobb mennyiségben (agt; 0,5 mol/100 mol triglicerid), a többi csak nyomokban van jelen. A tejzsír egyébb lipidösszetevőinek a mennyisége az összlipidtartalmon belül csekély: a membránok felépítésében részt vevő foszfolipidek mennyisége 0,2–1,1%-a, a szteroidok mennyisége 0,2–0,5%-a az összlipidtartalomnak. Nyomokban karotinoidok, retinol-észterek, szkvalén és szabad zsírsavak is találhatók a tejzsírban. A tejzsír mennyiségének döntő hányadát tehát a trigliceridek, ezen belül a zsírsavak adják, de a kisebb mennyiségben előforduló lipidösszetevők élettani jelentősége is nagy.
Hyperlipidaemiában kerülendô és ajánlott élelmiszerek
Élelmiszerek

Ajánlott
Kerülendô


Hús-és húskészítményekszárnyashús bôr nélkül, zsírszegény édesvízi halak,tengeri halak, vadhús, házi- nyúl,
sovány felvágottak
szárnyasbôr,  hízlalt liba, kacsahús, zsíros
húsok, kolbász, hurka, zsíros szalámi, belsôségek,
Tojás<2-4 tojás hetente, zsírszegényen elkészítve-több tojás, zsíros rántotta, majonéz
Tej-és tejtermékek sovány tej (1,5%) joghurt,kefir, sovány túró, soványsajtok (Óvári, Tenkes,Köményes) napi ½ liternél több zsíros tej,  tejszín, vaj, zsíros sajtok (>20% zsír- tartalom, Trappista,Edami)
Zsiradékok, olajoknapraforgó, oliva, kukorica , szója, lágy margarinok (Delma, Rama)sertés, libakacsazsír, szalonna, tepertô,
Kenyér, péksütemény, tésztafélék, édességekbarna vagy fekete kenyerek,szójás kenyér, korpa, barna fehér kenyér, finomliszt és liszt sütemények ebbôl készült tészták, méz, lekvár, csokoládé, marcipán,
Fôzelékek, zöldség-féléknyersen párolva, fôzve elkészítve, burgonya zsír-szegényen, max. 10 dkg szárazhüvelyesek nagyobb mennyiségben,
Gyümölcsökalma, ribizke, eper, citrom,egres, narancs, körte, meggy banán, szôlô,  cseresznye, gesztenye, mandula, tejszínhabbal és cukrozva
Italokvíz, cukor nélkül tea, energiaszegény ivóleveksok kávé,  alkoholos italok, cukros üdítôk, szörpök
Forrás: http://www.medlist.com/HIPPOCRATES/IV/6/349main.htm


Atkins féle diéta

Amikor Atkins 30 évvel ezelőtt ellenezni kezdte a kenyér burgonya, tészta fogyasztását, a táplálkozási szakemberek elvetették javaslatát, mert azt bizonytalannak találták. A zsír volt a kor démonja, a szénhidrátokat ezek ördögűzőjének tartották. Sok szakértő ma azt hiszi, hogy Atkinsnek félig igaza volt abban, hogy elítélte a szénhidrátokat. Tavaly öt jól tervezett klinikai vizsgálat kimutatta, hogy az alacsony szénhidráttartalmú diéták épp olyan hatékonyak bizonyulnak, mint az alacsony zsírtartalmúak, s a legtöbb esetben hatékonyabbak voltak abban, hogy segítenek a túlsúlyos embernek gyorsan megszabadulni kilóiktól. A vizsgálat résztvevői könnyebben elviselték az alacsony szénhidráttartalmú diétát, mint az alacsony zsírtartalmú diétákat. Habár az alacsony szénhidráttartalmú diétán lévők növelték zsír bevitelüket, de LDL csökkenésének, illetve a „rossz” koleszterin és triglicerid csökkenésének (a zsírszállító részecskéket összefüggésbe hozzák a szívmegbetegedéssel), és a HDl-nek a „jó” koleszterin növekedésének örülhettek. Bizonyított, hogy a rövidtávon elért fogyás nem a legjobb mércéje a diéta végső értékeinek. Még nem áll rendelkezésre egyértelmű bizonyíték arról, hogy jobb-e az Atkins-féle diéta a többitől abból a szempontból hogy maradandóan vékonyak maradjanak az emberek, illetve ezen diéták messzemenőbb egészségügyi hatásai sem ismertek. Vajon a mérsékelten túlsúlyos emberek érzik-e majd a triglicerid és a HDL szinteken tapasztalható javulást, mint az elhízott kísérleti résztvevők?

Trigliceridek
A zsírokon belül az úgynevezett valódi zsírok kémiailag trigliceridek (a glicerin három molekula zsírsavval képzett észterei). A szobahőmérsékleten szilárd trigliceridek a zsírok, a folyékonyak az olajok.Hétköznapjainkból jól ismerjük ezeket: ilyen a sertészsír, a vaj, a margarin, az étolaj. Mindegyikre más-más zsírsav-összetevő a jellemző.
A trigliceridek ugyanis zsírsavláncaik hossza és telítettségi állapota alapján különböztethetők meg. A láncban a szénatomok között kettős kötést nem tartalmazó zsírsavakat telített zsírsavaknak, az egy kettős kötést tartalmazó zsírsavakat egyszeresen telítetlen, az egynél több kettős kötéssel rendelkező zsírsavakat többszörösen telítetlen zsírsavaknak nevezzük, ami halmazállapotukat is befolyásolja.
Az emberi vérsavóban a fehérjéhez kötött formában jelenlévő trigliceridek szintje 0,5-1,7 mmol/l között van. A magas triglicerid-szint felgyorsítja az érelmeszesedés folyamatát, de ebből a szempontból kevésbé veszélyesek, mint a koleszterin.
A telített zsírsavak feladata ugyanis főként az energiatermelés. Az egyszeresen telítetlen zsírsavak egy részét is felhasználjuk energiatermelésre, de többségük a sejtek felépítésében játszik szerepet. A többszörösen telítetlen zsírsavakból hormonszerű vegyületeket gyárt a szervezet.
A trigliceridek a vékonybélben emésztődnek és a bélfalon keresztül szívódnak föl, majd a nyirokereken keresztül jutnak a vérbe. A máj is készít és juttat a vérbe triglicerideket.
Vannak úgynevezett esszenciális zsírsavak is, amelyeket - mivel ezen triglicerid-alkotókat a szervezet nem tudja előállítani - kénytelenek vagyunk a táplálékkal fölvennünk, hogy ezekből is elkészülhessenek a szükséges trigliceridek.
Esszenciális zsírsavakkal tejtermékek, húsok, halak és szója fogyasztásával láthatjuk el szervezetünket.
Az emberi zsírszövet nagyrészt trigliceridekkel teli energiaraktár.
Mi okozza a kóros vérzsír emelkedést? 
A vérzsírok emelkedését okozó tényezők közül legfontosabb a helytelen életmód, a nem megfelelő étkezés. Örökletes okok és egyes anyagcsere betegségek, elsősorban a cukorbetegség magas vérzsírszinthez vezethetnek. A dohányzás, az elhízás, a testmozgás hiánya, túlzott alkoholfogyasztás szintén magas vérzsírszinttel társulnak.
------------------------------------------------------------------------------------------
A metabolikus X-szindróma
A metabolikus X-szindróma multikauzális betegség, amit szénhidrátanyagcsere-zavar, inzulinrezisztencia, glükózintolerancia, hyperinsulinaemia jellemez. A kompenzatórikus hyperinsulinaemia hipertenziót vált ki. A lipidváltozásokat dislipidaemia, magas triglicerid, alacsony HDL-koleszterin és visceralis elhízás kíséri. A diétás rostok fontos hatása a táplálék energiatartalmának, az energiafelvételnek, a zsírsavak és az epesavak abszorpciójának csökkentése. A diétás rostok fizikokémiai tulajdonságai kedvező hatásúak a multikauzális metabolikus X-szindróma prevenciójában és diétás kezelésében.
Az energia(zsír)szegény, diétás rostban gazdag étrend megvalósításához Gógl (1993) a következőket javasolta:
1. Növeljük a gyümölcsök, főzelékfélék és a teljes értékű cerealiák fogyasztását.
2. Mérsékeljük a húsok, de növeljük a baromfi- és a halfogyasztást.
3. Csökkentsük a magas zsírtartalmú ételek, a telített zsírsavak bevitelét, inkább többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmazó ételeket fogyasszunk.
4. Részesítsük előnyben a sovány tejtermékeket.
5. Mérsékeljük a cukorbevitelt és a magas cukortartalmú ételek fogyasztását.
6. Csökkentsük a konyhasó és a magas sótartalmú ételek bevitelét.
A javaslatok megegyeznek az MTA Élelmiszertudományi Komplex Bizottsága, a Magyar Táplálkozástudományi Társaság és az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet által a kiegyensúlyozott táplálkozás megvalósítására javasoltakkal.
Megváltozott életmódunk, csökkent fizikai aktivitásunk, mozgásszegénnyé torzult életünk rizikótényezőinek kivédésére az ajánlott szempontok az egészséges táplálkozás megvalósítását is szolgálják. Rostfogyasztásunk mennyiségi növelésének is szerepe van a kiegyensúlyozott táplálkozás megvalósításában.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Vigyázat a gyümölcsnapokkal!
A gyümölcsnap(ok) akkor ellenjavalt(ak), ha magas a triglicerid-szinted (vérzsír).
--------------------------------------------------------------------------------------------
A kockázat

összkoleszterinLDL-koleszterinTrigliceridHDL-koleszterin
Igen nagy kockázat6,54,14,51,3
Nagy kockázat érbetegséggel5,23,42,31,3
Nagy kockázat érbetegségi tünet nélkül532,31,3
Közepes kockázat4,52,51,71,3
Kis kockázat3,51,81,71,3
------------------------------------------------------------------------------------------

Hoppá! A szacharóz, invert cukor, glukóz sem tesz jót!!!

A magas trigliceridszint étrendi kezelése 1.

2008.10.22. 16:51

Ha a magas összkoleszterin-szinthez nem az LDL-koleszterin magas értéke, hanem a trigliceridszint megemelkedése társul, ún. szénhidrátindukált hypertrigliceridémiáról beszélünk. Ez magyarra lefordítva azt jelenti, hogy a vérzsírszint nem a bevitt zsír- illetve koleszterin miatt emelkedik meg, hanem a magas szénhidrát és triglicerid- tartalmú élelmiszerektől, illetve a zsírszövetből felszabaduló zsírsavak miatt.
Dietetikai előírások
nyersanyag-válogatás szempontjai:
  • össz-szénhidrátbevitel csökkentése
  • krisztalloid szénhidrát tilalom (krisztalloid szh: fruktóz, szacharóz, invert cukor, glukóz)
  • szigorú alkoholtilalom
  • omega-3 zsírsavak bevitelének növelése (halakban: makréla, hering, szardínia, lazac, busa, ill. lenmagolajban található)
  • egyszeresen telítetlen zsírsavak bevitelének növelése (olajsav: pl. olivaolaj)
  • túlsúly esetén az energiabevitel csökkentése
  • rostfogyasztás növelése
ajánlott és kerülendő nyersanyagok:
  • Zöldség- és főzelékfélék, száraz hüvelyesek: AJÁNLOTT: szója, szójakészítmények, kel-, fejes, vöröskáposzta, kínai kel, kelbimbó, karfiol, brokkoli, sárgrépa, petrezselyemgyökér, zeller, karalábé, fejes saláta, zöld- póré- vöröshagyma, padlizsán, patisszon, cukkini, spárga, sóska, paraj, tök, retek, uborka, zöldpaprika, paradicsom, burgonya, kukorica, zöldbab, zöldborsó, gombák.NEM AJÁNLOTT: sütőtök, szárazbab, -borsó, -lencse, csicsóka
  • Gyümölcsök, olajos magvak: AJÁNLOTT: alma, birsalma, körte, citrom, narancs, grépfrút, mandarin, kivi, egres, eper, málna, szeder, ribizli, meggy, cseresznye, őszi-, kajszibarack, szilva, naspolya (csak heti 2-3 alkalommal, 1-2 dkg/alk.), dió, mogyoró, mandula, mák, tökmag, pisztácia. NEM AJÁNLOTT: banán, szőlő, aszalt és cukrozott gyümölcsök
  •  
Gabonaipari, sütőipari és tésztaipari termékek: AJÁNLOTT: szójás kenyér, magas kiőrlésű gabonafélékből készült kenyerek (pl Graham, bakonyi barna), péksütemények, száraztészták, müzlik, árpagyöngy, hajdina, köles, búzakorpa, zabkorpa, zabpehely, búzacsíra, durumlisztből készült száraztészták, barnarizs, abonett, hamlet. NEM AJÁNLOTTAK: a cukorral, mézzel, fruktózzal készült finompékáruk -pl kakaós csiga, lekváros táska -, valamint túlsúly esetén a zsírdús élelmiszerek - pl. vajas pogácsa, sajtos rúd.
  • tej, tejtermékek: AJÁNLOTT: tej, tejföl, normál és zsírszegény joghurt, kefir, aludttej, túró, sajtok. NEM AJÁNLOTT: cukorral, fruktózzal késtült tejkészítmények, tejdesszertek
  • húsok, húskészítmények: AJÁNLOTT: csirke, pulyka, nyúl, vadhúsok, sertés, marha,bárány, borjú, belsőségek, halak, felvágottak. NEM AJÁNLOTT: csak túlsúlyos beteg esetén: szalámik, kolbászok, zsíros felvágottak, hurkafélék.
  • TojásAJÁNLOTT: heti 3-5 db. (szerintem jobb ha kerülöd, a sárgája igazi tömény triglicerid! - a lap szerzőjének megjegyzése)
  • Zsiradékok: AJÁNLOTT: növényi olajok, margarinok, vaj - az egészséges táplálkozásnak megfelelő mennyiségben (szerintem a vajat is jobb ha kerülöd - a lap szerzőjének megjegyzése)
  • Édesség: AJÁNLOTT: mesterséges édesítőszerrel elkészített házi készítmények. NEM AJÁNLOTT: cukorral, mézzel, fruktózzal készült ételek
  • Folyadék: AJÁNLOTT: ásványvíz, teák, light üdítőitalok, gyümölcs-zöldségprésnedvek. NEM AJÁNLOTT: alkoholos italok, cukorral, mézzel, fruktózzal készült üdítők.     
Konyhatechnológia: nincs korlátozás, ha a beteg nem elhízott. Fontos az ízesítés: cukor, méz, fruktóz helyett mesterséges édesítőszer használata ajánlott.
Most beszéljünk a diétáról illetve a nyersanyagokról! A követendő dietoterápia a következő:
 " A diéta célja a betegség típusaihoz alkalmazkodva a megemelkedett szérumkoleszterin (LDL) és/vagy szérumtriglicerid-szint csökkentése, valamint a HDL-szint növelése.

Jellemzői:

1. fokozat: energia a testtömeghez igazodó, elhízás esetén energiaszegény, zsír  max. 30E%, koleszterin 300 mg/nap 
2. fokozat: energia a testtömeghez igazodó, elhízás esetén energiaszegény, zsír max. 25E%, koleszterin 200 mg/nap
3. fokozat: energia a testtömeghez igazodó, elhízás esetén energiaszegény, zsír max. 20E%, koleszterin 100-150mg/nap (Nagyon szigorú, szinte betarthatatlan, ezért a gyakorlatban nem igazán terjedt el, inkább csak ajánlás maradt.)"

A nyersanyagválogatás szempontjai

1. A telített zsírsavak fogyasztásának csökkentése. Telített zsírsavak elsősorban az állati eredetű zsiradékokban, élelmiszerekben fordulnak elő látható és ún. rejtett zsírok formájában - húsokban (elsősorban sertés), húskészítményekben, tejben tejtermékekben. Az állati eredetű zsiradékok hátránya a növényi eredetűekkel szemben, hogy összmennyiségben sok zsírt és koleszterint tartalmaznak, melyek nagy része telített zsírsav, s ezek emelik az LDL koleszterinszintet.
2. A telítetlen (egyszeres és többszörösen telítetlen) zsírsavak fogyasztásának növelése. Általában növényi eredetű zsiradékokban fordulnak elő, melyek koleszterint nem tartalmaznak, és ezáltal csökkentik az LDL koleszterin értékeket. Ezeknek a táplálékoknak kevesebb az összzsír mennyisége, s  a belőlük sajtolt és gyártott olajban, margarinban magasabb a telítetlen zsírsav tartalom, pl: a napraforgó olajban ötször annyi a telítetlen zsírsav, mint a telített. A tengeri halakban - makréla, lazac - és a busában lévő többszörösen telítetlen zsírsavak nemcsak a koleszterin anyagcserére, hanem a véralvadásra is kedvezően hatnak.
3. A koleszterin bevitel csökkentése. Kerülni kell a  tojás, a belsőségek fogyasztását. Megengedhető viszont a máj 8-10 naponkénti 100 g-os mennyiségű fogyasztása a magas koleszterintartalom ellenére is, az értékes vitamin és ásványianyag  tartalma miatt.
Jó tudni, hogy egy tojás sárgájában 250 mg koleszterin van. A tojás fehérjéje nem tartalmaz koleszterint, ezért ebben a típusú étrendben korlátozás alá nem esik, így sütemények, krémek, habok stb. készítésénél ennek használatát kell szorgalmazni.
Jelentős koleszterinforrás még a szalonna, tepertő, disznósajt, szív, nyelv, vese, velő, szalámi-és kolbászfélék, kaviár, pacal.
 4. Az élelmi rostok fogyasztásának növelése. Az élelmi rostok emészthetetlen szénhidrátokból állnak és számos kedvező élettani hatást tulajdonítunk nekik.
  1. étvágycsökkentő hatásúak a teltségérzés kiváltása révén
  2. az epesavak és a koleszterin felszívódását megakadályozzák a vékonybelekből
  3. a bélmozgást fokozzák, székletrendező hatásúak székrekedésben
  4. csökkentik a velük egyidejűleg fogyasztott zsírok és szénhidrátok felszívódását, illetve azt egyenletesebbé teszik.
Az ajánlott napi rostbevitel naponta 30-40g lenne, a magyar lakosság viszont ennek csak kb a felét fogyasztja el.
Az élelmi rostok lehetnek: 
  1. vízoldékonyak - kifejezetten csökkentik a szérum-  és LDL koleszterinszintet, a HDL-szintet nem befolyásolják
  2. vízben nem oldódóak - nem fejtenek ki hatást a szérum lipidekre.
Vízoldékony rostok:
  1. pektin: zöldség-, főzelékfélékben, gyümölcsökben találhatók (sárgarépa, zeller, káposztafélék, alma, banán, citrusfélék, bogyók, stb.)
  2. béta-glükán: zabkorpában
  3. guár gumi: indiai zabfélében található.

Ajánlások a magas vérzsírszint étrendi kezeléséhez 1.

A hyperlipidémia formái szerint különböző étrendi kezelések alkalmazhatóak, csak tudnunk kell, nekünk melyik szérumértékünk magas (mármint a véreredmény alapján).
Ha az össz-koleszterinszintünk magas, akkor módosított zsírszegény étrendet kell tartanunk. Ha az LDL- értékünk is, akkor is:)
Ha a triglicerid-szintünk magas, akkor módosított szénhidrát-tartalmú étrendet kell alkalmaznunk.
Ha mindkettő magas, akkor a kettő kombinációját kell betartanunk.
Nagyon fontos, hogy étrendről beszéljünk és ne diétáról, hiszen az egész életmódunk, táplálkozásunk lassú, tudatos átalakítására kell törekednünk. Ezzel ugyanis elkerülhetjük azt a megszokott táplálkozásformát, amely a betegségünk kialakulásához vezetett. A diéta kifejezés viszont meghatározott időre szóló, esetenként szigorú korlátozásokkal járó gyógyétrendet jelent.
A különböző étrendi kezelésekre általánosan jellemző:
  • a zsírbevitel csökkentése
  • az élelmi rosttartalom növelése
  • szükség esetén az energia-bevitel csökkentése.
A továbbiakban részletesen kifejtem az egyes étrendek jellemzőit is.
Frissen felfedezett magas koleszterinszint esetén az orvosok először diétát - kb. 3-6 hónap - illetve életmód-változtatást javasolnak. Amennyiben ez nem vezet eredményre, a gyógyszeres kezelés elengedhetetlen, de a dietoterápia és a testmozgás e mellett is tovább folytatandó. (Egyes vélemények szerint a gyógyszeres kezelés megfelelő életmód-váltás nélkül nem ér semmit.) 

 Életmódváltás
Az életünk megváltoztatásához nagy elhatározás és kitartás szükséges. Lépésről lépésre, fokozatosan érdemes haladni, így nem tűnik olyan nagynak a feladat - és persze a több kisebb siker is előrelendít.
1. Napi 30 perc testmozgás:  a testmozgás erősíti a szívizmot és csökkenti a magas vérzsírszintet. Tanácsos azonban konzultálni a kezelőorvossal, mielőtt bármi testedzési programot elkezdünk. A mozgást mindenképpen lassan, fokozatosan kell elkezdeni, csak a kicsit szaporább szívverés elérése a cél. Bevezetésképpen alkalmas lehet például a gyaloglás. Nem fontos edzőterembe járni ahhoz, hogy megmozgassuk a testünket. Lehet helyette sétálni, biciklizni, táncolni, kutyát sétáltatni, futni, úszni, labdajátékot játszani, lépcsőzni, kertészkedni, füvet nyírni, szabadtéri játékot játszani, stb. A napi 30 percet el  lehet osztani 3x10 percre is, ha nekünk így megfelelőbb. A lényeg az, hogy minden nap mozogjunk!
2. Vásároljunk tudatosan! Nagyon lényeges, hogy ismerjük meg az egyes élelmiszerek zsírtartalmát. Keressük az alacsony zsírtartalmú nyersanyagokat. Vásárláskor olvassuk el a az összetevőkről és a tápanyagtartalomról tájékoztató feliratokat, és kerüljük el a azokat a készítményeket, amelyek összetevői között részlegesen telített olajok, kókusz- vagy pálmaolaj szerepelnek! Ezenkívül kerülendők még:                                     
  • a májból és egyéb belsőségből készült élelmiszerek
  • a zsíros húsok, felvágottak, kolbászok 
  • olajban sütött ételek
  • tejszínes mártások, zsíros szaftok,
  • előrecsomagolt sültek
3. Minden nap fogyasszunk legalább ötször különböző zöldségeket és gyümölcsöket! Azt hiszem, ezt a pontot nem kell megmagyarázni :)


-----------------------------------------------------------------------
Köles:
A triglicerid egyfajta zsír, mely a vérben kering. Az abnormális trigliceridszint növeli a szívproblémák kialakulásának kockázatát. Kölesben gazdag étrenddel megelőzhetjük ezt a gondot, mert segít fenntartani a megfelelő trigliceridszintet, egészséges szív- és érrendszert eredményezve.
link: http://napidoktor.hu/cikk/86.24027/10-dolog-amiert-a-koles-jo-nekunk
-----------------------------------------------------------------------------




26 megjegyzés:

  1. Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.

    VálaszTörlés
  2. Köszi sok jó tanácsot tudok a leírtakból hasznosítani, mitán 10 feletti tg-vel szembesültem.

    VálaszTörlés
  3. Gratulálok a tanulmány létrehozóinak!

    VálaszTörlés
  4. EMELEM a kalapomat!!! NAGYON jo es tartalma osszeallitas!!! KOSZONOM!!!

    VálaszTörlés
  5. amit meg hozzatennek a fenti tablazathoz illetve sajat tapasztalatommal szeretnem kiegesziteni a fenti kimerito tanulmanyt.
    - Siylimarin: Ugyebar ismert, hogy a maj felelos az eloallitott koleszterin 80%-rt, hogy a maj renben legyen es jol erezze magat Siylimarinra van szuksege. A Siylimarintol ujraepiti sajatmagat (https://en.wikipedia.org/wiki/Silybum_marianum) igy biztositva a tokeletes mukodest.
    - gorogszena: bizonyitottan csokkenti a koleszterinszintet (https://hu.wikipedia.org/wiki/Görögszéna)

    amit tettem:
    - 1.5dl vizet 2 perc mikroban felforralva, beletettem fel kaveskanal himalaja sot, 1 evokanal gorogszenamagot hagytam lehulni (hirado kezdetekor megcsinalod a vegere eheto :) ). a himalaja sonak nem csak az a feladata, hogy inkabb ettem sosan mint keserun, mert hogy a Gorogszena ize haaat 1 picit fura.
    - 1 kapszula mariatovis mindennap
    - szenhidratok TELJES kizarasa (cukor, liszt, krumpli, rizs)

    ezek utan az osszkoleszterinszint 7rol leesett 4.02-re (csak az a franya trigliceridszint maradt 2.3 korul :( )

    tovabba, amire sikerult ratalalni (es elkezdtem "kiserletezni" magamon), hogy a mellekvese is nagyon fontos a sziv es errendszeri betegsegek elleni kuzdelemben. Aldoszteront termel ami a vernyomas szabalyozzasaert felelos hormon, illetve az anyagcsere is nagymertekben fugg a mellekvesetol. Neki viszont himalaja so-ra, B3-ra, gyorsan felszivodo Magneziumra es rozsagyokerre van szuksege. (https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/belgyogyaszat/cikkek/kicsi_de_eros_a_mellekvese/20160505125255)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. ami meg lemaradt, hogy almaecetet is fogyasztok ami viszont csokkenti a szenhidratbonto enzim mukodeset

      Törlés
  6. Köszönöm. Nagyon sok mindent böveben megtudtam amit eddig senki nem magyaràzott el.

    VálaszTörlés
  7. sok koszonet a cikkert , elkezdem az alkalmazast , es foleg ez joo lessz a cukorbajomnak is . gratulacio az otletert ennek a kozlemenynek a megjelenteteseert

    VálaszTörlés
  8. Nagyon jó és alapos cikkek! amit tudni akartam meg volt ! Köszönöm

    VálaszTörlés
  9. Nagyon köszönöm ezt a hasznos tájékoztatást,amely segítségemre lesz a megemelkedett 3,2 triglicerid csökkentésre.

    VálaszTörlés
  10. Alaposan kidolgozott írás!
    Tegnap voltam orvosnál, vérvétel követően, és a 10-es triglicerid mutató után kerestem rá a neten, a gyógyszeren kívül milyen lehetőség adódik arra, hogy ezt helyreállítsam!
    Higyjétek el, én mindent megtettem a 10-es triglicerid értékét!
    Nem sportolok, cigarettázom, felettébb szeretem a sört, elhízott vagyok, és a konyhában az erős magyaros vonalat képviselem...
    Köszönöm a cikk szerzőjének a pontos, fontos információkat!
    Pár hónap múlva jelentkezem!
    Tisztelettel:
    Tarjányi Csaba

    VálaszTörlés
  11. Hasznos cikk!!Az életszínvonal emelkedésével(kevésbé egészséges élelmiszerek fogyasztásával),kevesebb idővel rendelkezve az otthoni főzéshez ,nagyon nehéz ezeket a tanácsokat betartani!Dicséretes,hogy egyre több helyen lehet jól elkészített(egészséges)ételt fogyasztani!Az itt leírt (idézett)szakvélemények betartása mellett hosszabb életűek lehetünk!DE NEKÜNK! KELL BETARTANI ORVOSAINK TANÁCSAIT!!Főleg most pandémia idején is;Köszönöm!

    VálaszTörlés
  12. Köszönet a tájékoztatásért! Minden szava hihető hiszen érthetően van elmagyarázva.

    VálaszTörlés
  13. 32-42-trigliceridem jól vagyok 51- éves vagyok-nem tudnak mit kezdeni vele gyógyszert szedek nem használ több orvosnál voltam a hasnyálmirigyre veszélyes néha diétázok mindent eszek nem iszok ne féljetek

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. 32-42 a triglicerid értékeld? Az enyémre azt mondta ilyen magasat még nem látott. Akkor a tiédre mit mondott volna. Amúgy nem fáj semmi miatta?

      Törlés
  14. Nekem 8,8 a triglicerid értékeim kaptam rá gyógyszert iszom a zöld teát kíváncsian várom mikor fog csökkenni. Félek mert sokszor fáj a fejem nehogy stroke kapják e miatt. Ki mit javasol

    VálaszTörlés
  15. Nagyon szepen koszonom ezt a hasznos, jol osszefoglalt kozlest. A legjobbakat kivanom Onnek !

    VálaszTörlés
  16. https://www.mirtech.news situs informasi teknologi terkini

    VálaszTörlés